Українською  English Головна сторінкаГоловна сторінка    Мапа сайтуМапа сайту    КонтактиКонтакти
Про проект
Новини та події
Напрацювання Проекту ЄС "Сприяння реформі вторинної медичної допомоги в Україні"
Пілотні регіони
Огляди
Законодавство
Твінінг та партнерство лікарень
Словник
Фотогалерея
Відеогалерея
Посилання
Контакти
Створення та реєстрація комунальних некомерційних медичних підприємств: зразки документів
Глосарій термінів з якості та стандартизації медичної допомоги
Головна    Новини та події    Експерти проекту продовжують обговорення реформування медичної галузі у прямому ефірі громадсько-політичного ток-шоу «Лабіринт» Харківської обласної державної телерадіокомпанії

Експерти проекту продовжують обговорення реформування медичної галузі у прямому ефірі громадсько-політичного ток-шоу «Лабіринт» Харківської обласної державної телерадіокомпанії

04.09.2008

 

Черговий випуск громадсько-політичного ток-шоу «Лабіринт» Харківської обласної державної телерадіокомпанії, присвячений реформуванню медичної галузі, відбувся 26 серпня 2008 за участі представників проекту ЄС «Сприяння реформі вторинної медичної допомоги». Цього разу дискусія розгорнулась навколо проблеми якості медичних послуг і того позитивного впливу на якість медичної допомоги, який можуть забезпечити організаційні та управлінські зміни у системі охорони здоров’я. Зокрема, мова йшла про нову для української системи охорони здоров’я управлінську стратегію, ідея якої полягає у необхідності створення між- територіальних комунальних господарських об’єднань лікарень. Як очікується, першу в Україні таке об'єднання буде створено в Харківській області, і його учасниками стануть Близнюківська та Лозівська центральні районні та Лозівська міська лікарні.

До обговорення було запрошено начальника Головного Управління охорони здоров’я Харківської облдержадміністрації Олександра Вікторовича Галацана, експертів проекту Володимира Рудого та Белу Каунцінгера, головного лікаря Харківської обласної клінічної лікарні Миколу Березку, головного лікаря Близнюківської ЦРЛ Ларису Полікову, головного лікаря Золочівської ЦРЛ Олексія Гавву.

Розпочинаючи програму, ведуча звернулась до учасників з питанням щодо суті та значення підписання меморандуму про створення міжтериторіального комунального господарського об’єднання лікарень для системи охорони здоров’я Харківської області та України в цілому. На це питання дали розгорнуту відповідь начальник Головного Управління охорони здоров’я Харківської облдержадміністрації Олександр Галацан, національний координатор з питань політики і законодавства у сфері охорони здоров’я Володимир Рудий та міжнародний експерт проекту з фінансування у сфері охорони здоров’я Бела Каунцінгер.

Олександр Галацан зазначив, що мережа медичних закладів у Харківській області склалась історично: різні медичні заклади мають неоднакові ресурси. Але об’єднання, систематизація та координація фінансових, кадрових, матеріально-технічних, транспортних ресурсів цих закладів дозволить покращити якість надання медичних послуг населенню Близнюківського та Лозівського районів.

Національний координатор з питань політики і законодавства у сфері охорони здоров’я Володимир Рудий наголосив, що ідея створення міжтериторіальних комунальних господарських об’єднань лікарень  розглядається в Україні вперше і її основним завданням є, передусім, поліпшення якості медичних послуг для мешканців тих районів, що входять до її складу. Створення міжтериторіальних комунальних господарських об’єднань лікарень дасть можливість об’єднати фінансові, матеріально-технічні, кадрові ресурси, дозволить найкращим чином (з точки зору забезпечення якості та економічної ефективност) і розподілити серед них обов’язки щодо надання різних видів медичних послуг населенню, усуне дублювання у процесі надання багатьох видів послуг, підвищить відповідальність учасників об'єднання за забезпечення як якості цих послуг, так і ефективного використання державних коштів, що виділяються для фінансування системи медичного обслуговування. Реалізація цієї ідеї може стати першим кроком на шляху до практичного запровадження в Україні використовуваної у більшості країн Європи моделі організації лікарняної допомоги на основі стратегії госпітальних округів. Однією з ключових передумов ефективної реалізації цієї ідеї є підвищення управлінської та фінансової автономії українських комунальних лікарень, що сприятиме створенню у них економічно обґрунтованих стимулів та мотивацій для забезпечення якомога більш високої якості та економічної ефективності медичних послуг. В свою чергу, реалізація цієї ключової передумови потребуватиме зміни господарсько-правового статусу лікарень – майбутніх учасників такого об'єднання. І перший досвід таких перетворень вже є у Харківській області, де в процесі реалізації попереднього проекту ЄС «Фінансування та управління в сфері охорони здоров’я в Україні» вже було створено комунальні некомерційні підприємства на базі Золочівської та Близнюківської центральних районних лікарень.

Лариса Полікова, головний лікар Близнюківської ЦРЛ зупинилася на перевагах діяльності очолюваної нею лікарні зі статусом комунального некомерційного підприємства, висловила думку про те, що створення міжтериторіального комунального господарського об’єднання лікарень  значною мірою укріпить та зробить більш прозорою й ефективною співпрацю між медичними закладами Близнюківського та Лозівського районів ЦРЛ, яка вже склалася історично.

Міжнародний експерт проекту Бела Каунцінгер сказав, що перед українською системою охорони здоров’я стоїть особливе завдання: забезпечити належний рівень надання медичних послуг, незважаючи на недостатність фінансування. Для виконання цього завдання необхідно створювати нові управлінські структури. Модель між- територіального комунального господарського об’єднання лікарень дасть можливість по-новому сформувати роль кожного медичного закладу-учасника такої корпорації. Завдяки цьому можна буде забезпечити більш ефективний розподіл та використання обмежених ресурсів.

Олексій Гавва, головний лікар Золочівської ЦРЛ, поділився досвідом створення комунального некомерційного підприємства на базі Золочівської ЦРЛ. Він підкреслив, що перетворення медичного закладу з бюджетної установи на комунальне некомерційне підприємство дозволяє його керівництву вільно розпоряджатись наявними коштами, гнучко та оперативно, з високим рівнем самостійності вирішувати питання поточного стратегічного розвитку лікарні. На його думку, реорганізація комунальних лікарень у некомерційні підприємства є найбільш обґрунтованою моделлю організаційних та управлінських перетворень, яку доцільно поширювати у процесі подальших реформ системи охорони здоров’я в Україні. Створення ж між- територіальних комунальних господарських об’єднань лікарень дозволить забезпечити подальший розвиток їх нових можливостей, які вони отримують після зміни господарсько-правового статусу.

Тема дискусії викликала жвавий інтерес та велику кількість дзвінків у студію. Зокрема, глядачів цікавило, як виникла ідея створення міжтериторіального комунального господарського об’єднання  лікарень, який досвід щодо цього мають країни – члени ЄС, хто фінансує цей експеримент в Україні, чи сприятиме його впровадження боротьбі з корупцією у медичних закладах, поліпшенню їх фінансового та матеріально-технічного забезпечення тощо.

повернутися
  EposEcorysNI-CO
Проект фінансується Європейським Союзом Проект виконується консорціумом EPOS спільно з ECORYS та NI-CO
     

Погляди, відображені у цій публікації, не обов'язково збігаються з поглядами Європейської Комісії